طرز تهیه پنیر پیتزا خانگی


پنیر پیتزا (به انگلیسی: Pizza cheese) نوعی پنیر پرورده پاستوریزه است که در تهیه پیتزا به‌کار می‌رود. این گونه پنیر به دو فرم صنعتی و سنتی وجود داشته و برای به‌کارگیری آن، به شکل‌های گوناگونی چون رشته‌ای، ورقه‌ای و … به‌کار گرفته می‌شود. این پنیر در فرآیند تهیه پیتزا، با ذوب شدن بر روی سطح این غذا، تاثیر کشسان و چسبنده خود را نشان می‌دهد. این پنیر با پنیر موزارلا فرق دارد و ازبافتی نرم برخوردار است.

PSeEtZhFme

مواد لازم

شیر 2 کیلو
سرکه 2 قاشق غذاخوری
نمک به مقداره کم
پارچه نازک یا توری

طرز تهیه

زمانی که شیر جوش آمد شروع به اضافه کردن سرکه می کنیم و اجازه می دهیم که شیر به جوشیدن خود ادامه دهد. در همین زمان است که شیر شروع به سفت شدن می کند.
هر وقت که شیر شروع به سفت شدن کرد دیگر نیازی به اضافه کردن سرکه نیست. حال می گذاریم شیر سفت شده 3 تا 4 دقیقه بجوشد. داخل پارچه توری میریزیم تا آب اضافی پنیر را گرفته و پارچه را فشار می دهیم.
کمی آب نمک درست کرده و این پارچه را با محتویاتش درون آن قرار می دهیم. پس از اینکه پنیر چند دقیقه در آب نمک ماند آن را از پارچه جداکرده و دوباره در قابلمه قرار می دهیم و روی اجاق می گذاریم. حرارت نباید خیلی زیاد باشد. حدود 10 دقیقه پنیر را می پزیم. هرچه بیشتر پنیر را بپزیم میزان کش آمدن پنیر بیشتر می شود. البته اگر زیاد این کار را انجام دهیم باعث سوختن و از بین رفتن بافت پنیر می شود. پس از این 10 دقیقه اجازه می دهیم پنیر سرد شود تا خودش را بگیرد. آن را رنده کرده و در فریزر میگذاریم

نکات

حتما حتما باید شیر خیلی پرچرب داشته باشید  (شیری که اصلا  با آب مخلوط نشده باشد)

برای این که کیفیت پنیرتون بالا تر بره و خوب باشه سعی کنید با کمی از پنیر های بیرون مخلوط کنید

قبل از این که پیتزا یا لازانیا یا هر غذای دیگه رو داخل فر بگذارید روی  پنیر رو چند بار با اسپری آب بپاشید

اما بدونید که پنیر پیتزای قرمز یه چیز دیگه هست و پیشنهاد میشه حتما یک بار تجربش کنید.